Yalıtım Kalınlığı Nasıl Hesaplanır?
Kalınlık kararının arkasındaki hesap: hedef U değeri, malzemenin lambda değeri ve ısıl direnç toplamı; kalınlık artışının nerede getirisi düşer.
· Gün-Eymen İnşaat
“Çatıya kaç santim yalıtım yapalım?” sorusu, cevabı çoğu zaman alışkanlıkla verilen bir sorudur — piyasada yaygın olan kalınlık ne ise o söylenir. Oysa kalınlık, seçilecek değil hesaplanacak bir sayıdır ve hesap düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. Üç girdiyle çalışır: ulaşılmak istenen U değeri, seçilen malzemenin lambda değeri ve mevcut yapının zaten sağladığı direnç. Aşağıda bu üç girdinin nasıl bir araya geldiğini, kalınlığın nerede anlamını yitirdiğini ve kararın hangi noktada durup uygulama detayına dönüştüğünü anlattık.
Hesabın üç kavramı
Lambda (λ), malzemenin ısı iletim katsayısıdır; W/mK biriminde verilir ve malzemenin kimliğidir. Düşük lambda, iyi yalıtan malzeme demektir.
Isıl direnç (R), bir katmanın ısıya karşı gösterdiği dirençtir ve kalınlığın lambdaya bölünmesiyle bulunur. Kalınlığı metre cinsinden yazmak gerekir: 12 cm kalınlıkta, lambda 0,035 olan bir levhanın direnci 0,12 / 0,035 = 3,43 m²K/W’dir.
U değeri, tüm katman düzeninin ısı geçirgenliğidir ve toplam direncin tersidir. Toplama yalnızca yalıtım değil, ahşap kaplama, alt örtü, iç kaplama ve iki taraftaki yüzeysel direnç de girer. Çatı için bu yüzeysel dirençlerin toplamı yaklaşık 0,14 m²K/W’dir.
Hesabın yönü şudur: hedef U değeri → gereken toplam R → mevcut katmanların R’si çıkarılır → kalan R yalıtımdan istenir → lambda ile bölünüp kalınlık bulunur.
Malzemelerin lambda aralıkları
| Malzeme | Tipik lambda (W/mK) | Notu |
|---|---|---|
| Taş yünü | 0,035–0,040 | Yanmaz sınıf, mertek arasına uyumlu |
| Cam yünü | 0,032–0,040 | Hafif, çatı arası döşemesinde yaygın |
| EPS | 0,031–0,038 | Yoğunluğa göre değişir |
| Grafitli EPS | 0,030–0,032 | Aynı kalınlıkta daha iyi sonuç |
| XPS | 0,030–0,035 | Nemli ortama ve basınca dayanıklı |
| Poliüretan köpük | 0,022–0,028 | En düşük lambda, en ince çözüm |
Aynı hedefe ulaşmak için gereken kalınlık, en düşük ve en yüksek lambda arasında yaklaşık yüzde altmış fark eder. Yani “10 santim yalıtım” ifadesi, malzeme söylenmeden hiçbir şey anlatmaz. Malzemelerin bu tablonun dışındaki özellikleri — yangın davranışı, su karşısındaki tutumu, basınç dayanımı — için ısı yalıtım malzemeleri sayfasına bakabilirsiniz; iki yaygın seçeneği doğrudan karşılaştıran taş yünü mü XPS mi sayfası da seçim aşamasında işe yarar.
Adım adım kalınlık hesabı
- Hangi yüzey için hesap yaptığınızı netleştirin. Eğik çatı yüzeyi, çatı arası döşemesi ve teras çatı farklı hedeflerle ve farklı katman düzenleriyle çalışır. Aynı binada üçü birden olabilir.
- Hedef U değerini koyun. Yürürlükteki standardın iklim bölgeniz için verdiği sınır başlangıç noktasıdır; sınırı geçmek değil, üzerine çıkmak hedeflenir. Sınır değerin kendisi standardın güncel revizyonundan alınır.
- Gereken toplam direnci bulun. Hedef U değerinin tersini alın. Hedef 0,20 W/m²K ise toplam direnç 5,00 m²K/W olmalıdır.
- Mevcut katmanların direncini düşün. Yüzeysel dirençler (~0,14), ahşap kaplama, alçıpan ve alt örtü birlikte pratikte 0,30–0,50 m²K/W arası bir katkı verir. Bu değeri toplam hedeften çıkarın.
- Kalan direnci lambda ile çarpın. Kalan direnç 4,56 ve lambda 0,035 ise gereken kalınlık 4,56 × 0,035 = 0,16 m, yani 16 santimetredir.
- Yerin izin verdiğini kontrol edin. Mertek yüksekliği, çatı arası kapağının açılma payı ve saçak detayı hesaplanan kalınlığa yetiyor mu? Yetmiyorsa ya lambda daha düşük bir malzemeye geçilir ya kalınlık iki katmana bölünür.
- Havalandırma boşluğunu koruyun. Yalıtım kalınlığı, mertek yüksekliğinin tamamını doldurmamalıdır; üstte hava geçişi için boşluk kalması gerekir. Bu boşluk kalınlıktan önce ayrılır, artan yere göre değil.
- Buhar kesicinin yüzünü doğrulayın. Katman düzeni bu adımda kesinleşir; ayrıntısını buhar kesici detayı sayfasında anlattık.
Kalınlık arttıkça getiri nasıl azalır
Aşağıdaki tablo, lambda 0,035 olan bir malzemeyle, mevcut katmanlar ve yüzeysel dirençler toplamı 0,44 m²K/W kabul edilerek hesaplandı. Sağdaki sütun, önceki satıra göre elde edilen iyileşmeyi gösteriyor.
| Yalıtım kalınlığı | Yalıtımın direnci | Toplam direnç | U değeri | Bir önceki adıma göre kazanç |
|---|---|---|---|---|
| 4 cm | 1,14 | 1,58 | 0,632 | — |
| 6 cm | 1,71 | 2,15 | 0,464 | 0,168 |
| 8 cm | 2,29 | 2,73 | 0,367 | 0,097 |
| 10 cm | 2,86 | 3,30 | 0,303 | 0,064 |
| 12 cm | 3,43 | 3,87 | 0,258 | 0,045 |
| 14 cm | 4,00 | 4,44 | 0,225 | 0,033 |
| 16 cm | 4,57 | 5,01 | 0,200 | 0,025 |
| 18 cm | 5,14 | 5,58 | 0,179 | 0,021 |
| 20 cm | 5,71 | 6,15 | 0,162 | 0,017 |
| 22 cm | 6,29 | 6,73 | 0,149 | 0,013 |
| 24 cm | 6,86 | 7,30 | 0,137 | 0,012 |
Tablonun anlattığı şey nettir: ilk santimetreler işin büyük kısmını yapar. 4 santimetreden 8 santimetreye çıkmak U değerinin neredeyse yarısını siler; 18’den 20’ye çıkmak ise yüzde on kadar bir iyileşme getirir. Bununla birlikte alt satırlardaki kazançlar hiçbir zaman sıfıra inmez; sadece her ek santimetrenin maliyeti sabitken faydası küçülür.
Karar bu yüzden şuraya oturur: kalınlık, eğrinin dikleştiği bölgeden geçildikten sonra, yerin ve bütçenin izin verdiği en üst noktada seçilir. Yerin bol olduğu çatı arası döşemesinde kalın gitmek kolaydır; mertek arasında ise kalınlık zaten mertek yüksekliğiyle sınırlıdır ve bu sınırın altına düşmemek için lambda düşük bir ürün seçilir. İki uygulama arasındaki farkı sarking mı mertek arası yalıtım mı sayfasında karşılaştırdık.
Tek katman mı, iki katman mı
Hesap 16 santimetre çıkardığında bu kalınlığın tek levhayla mı yoksa iki katmanla mı sağlanacağı ayrı bir karardır ve sonucu değiştirir.
Tek katman daha az işçilik ister, ama levha ek yerleri tek bir düzlemde kalır. Levhalar arasında kalan en küçük açıklık, kalınlığın tamamı boyunca kesintisiz bir hava yolu bırakır.
İki katman, ek yerleri kaydırılarak serildiğinde bu yolu keser. Alttaki katmanın ek yeri üstteki katmanın ortasına gelir; hava geçişi kırılır ve gerçek performans hesaba yaklaşır. Mertek arasına yerleştirilen yalıtımda alt katmanın mertek arasına, üst katmanın mertekleri de örtecek biçimde sürekli serilmesi ayrıca ısı köprüsünü de keser.
Karar şuna bağlıdır: kalınlık 10 santimetrenin altındaysa ve yüzey düzgünse tek katman yeterlidir. Kalınlık büyüdükçe, yüzey engebeli oldukça ve mertek gibi kesintiler arttıkça iki katman belirgin biçimde daha iyi sonuç verir. Uygulamanın nerede yapıldığına göre değişen düzeni mertek arası yalıtım detayı ve sarking yalıtım detayı sayfalarında ayrı ayrı anlattık.
Bir başka pratik nokta: yalıtım kalınlığı arttıkça çatı arası hacmi küçülür. Depo ya da oda olarak kullanılan bir çatı arasında bu kayıp somut bir maliyettir ve kalınlık kararına girer. Kullanılmayan çatı arasında ise sınırlayıcı yoktur; orada yalıtım eğik yüzeye değil, çatı arası döşemesine yapılır ve kalınlık serbestçe artırılabilir.
Hesap doğru, uygulama yanlışsa ne olur
Kalınlık hesabı, yalıtımın kesintisiz ve boşluksuz serildiğini varsayar. Gerçekte bu varsayım en çok şu üç yerde bozulur.
Isı köprüleri. Mertek arasına yerleştirilen yalıtım, merteğin kendisini yalıtmaz. Ahşabın lambda değeri yalıtımınkinin birkaç katıdır ve mertekler yüzeyin kayda değer bir bölümünü kaplar. Bu yüzden mertek arası yalıtımın gerçek performansı, hesaplanan değerin altında kalır — ince bir sürekli katman eklenmesi bu kaybı büyük ölçüde kapatır. Kesintiyi nerede kesmek gerektiğini ısı köprüsü kesilmesi detayı sayfasında anlattık.
Boşluklar ve sıkışma. Şiltenin mertek arasına gevşek girmesi kenarlarda hava kanalı bırakır; fazla sıkıştırılması ise malzemenin yapısını bozar ve lambda değerini yükseltir. İkisi de hesabı geçersiz kılar.
Islanma. Nemlenen yalıtım yalıtmaz. Çatıdan gelen ya da içeriden yoğuşan nem şilteye ulaşıyorsa kalınlık artırmak sorunu çözmez, gizler. Belirtileri çatı arasında yoğuşma ve çatı arasında küf sayfalarında topladık.
Hesap bittiğinde neyi kontrol edin
Kalınlık kararı çıktığında elinizde şu kayıt olmalı: hangi yüzey, hangi hedef U değeri, hangi malzeme ve lambda değeri, hangi kalınlık, kaç katman, buhar kesicinin hangi yüzde olduğu ve havalandırma boşluğunun kaç santimetre bırakıldığı. Teklifte yalnızca “yalıtım yapılacaktır” yazıyorsa bu kayıt eksik demektir; malzemenin adı, kalınlığı ve varsa yoğunluğu teklifte satır olarak görünmelidir.
İş bittikten sonraki kontrol ise gözle yapılır: yalıtım kenarlarda mertek yüzeyine tam oturmuş mu, ek yerlerinde açıklık kalmış mı, buhar kesicinin bindirmeleri bantlanmış mı, çatı arası kapağının çevresi yalıtılmış mı, saçak altındaki havalandırma açıklıkları şilteyle kapatılmış mı. Bunların herhangi biri atlandığında kağıt üzerindeki U değeri gerçekleşmez.
Kalınlık kararı verildikten sonra sıra katman düzenine ve uygulamaya gelir: eğik çatı ve teras yüzeylerinde su ve ısı yalıtımı için çatı izolasyonu, kullanılmayan çatı arasının döşemeden yalıtımı için çatı arası yalıtımı, cepheyle birlikte ele alınacaksa dış cephe mantolama sayfalarına bakabilirsiniz. Kalem tarafını taş yünü fiyatları sayfasında topladık.
Sorular
Sık sorulan sorular
Yalıtım kalınlığı neye göre belirlenir?
Kalınlık tek başına seçilmez; bir hedeften geriye doğru çıkarılır. Önce yapı elemanı için bir U değeri hedefi konur, sonra bu hedefin gerektirdiği toplam ısıl direnç bulunur, en sonda seçilen malzemenin lambda değeriyle kalınlığa geçilir. Formül basittir: ısıl direnç, kalınlığın lambda değerine bölünmesiyle bulunur. Aynı hedefe farklı malzemelerle farklı kalınlıklarda ulaşılır — bu yüzden 'kaç santim' sorusunun cevabı malzeme belirtilmeden verilemez.
Lambda değeri nedir, düşük olması ne anlama gelir?
Lambda, bir malzemenin ısıyı ne kolaylıkla ilettiğini gösteren katsayıdır ve W/mK biriminde verilir. Düşük lambda, ısının daha zor geçtiği yani daha iyi yalıtan bir malzeme demektir. Taş yünü ve cam yünü genellikle 0,035–0,040; EPS 0,031–0,038; grafitli EPS 0,030–0,032; XPS 0,030–0,035; poliüretan köpük 0,022–0,028 aralığındadır. Lambda düştükçe aynı performans için gereken kalınlık azalır; yer sıkışıksa bu belirleyici olur.
İklim bölgesi kalınlığı nasıl değiştirir?
İklim bölgesi, yapı elemanının aşması gereken U değeri sınırını belirler. Soğuk bölgelerde sınır daha düşüktür, yani daha kalın yalıtım gerekir. Türkiye'de bu sınırlar TS 825 kapsamında bölgelere göre tanımlanır ve standardın revizyonlarıyla zaman içinde sıkılaştırılmıştır. İstanbul'un ılıman kıyı iklimi, aynı kalınlığın iç Anadolu'ya göre daha iyi bir sonuç vermesini sağlar; ancak nem ve yoğuşma riski burada daha baskındır.
Kalınlığı iki katına çıkarmak faydayı iki katına çıkarır mı?
Hayır. Isı kaybı, kalınlıkla doğrusal değil ters orantılı azalır. İlk santimetreler kaybın büyük kısmını keser, sonraki santimetrelerin katkısı hızla küçülür. Örneğin lambda 0,035 olan bir malzemede kalınlığı 8 santimetreden 10'a çıkarmak U değerini belirgin biçimde düşürürken, 18'den 20'ye çıkarmak çok daha küçük bir iyileşme sağlar. Bu yüzden kalınlık kararı, azalan getirinin maliyetle kesiştiği yerde verilir.
Çatıda ve cephede aynı kalınlık mı kullanılır?
Genellikle hayır. Sıcak hava yukarı çıktığı için çatı, ısı kaybının en yoğun olduğu yüzeydir ve hedef U değeri cepheye göre daha düşük tutulur; bu da daha kalın yalıtım demektir. Ayrıca çatı arasında ya da mertek arasında genellikle daha fazla yer bulunur, cephede ise kalınlık denizlik, sövel ve saçak detaylarıyla sınırlanır. İki yüzey birlikte ele alınırsa toplam sonuç, tek yüzeye yüklenmekten daha iyi olur.
Kalın yalıtım yoğuşmayı artırır mı?
Yalıtımın kendisi yoğuşma üretmez; yanlış kurulan katman düzeni üretir. Kalınlık arttıkça yalıtımın dış yüzü daha soğuk kalır ve o yüzeye ulaşan iç mekân nemi orada yoğuşabilir. Bunu önleyen şey, buhar kesicinin doğru yüze konması ve yalıtımın üstünde havalandırma boşluğunun sürdürülmesidir. Kalınlığı artırırken katman düzeni gözden geçirilmezse, iyi niyetli bir iyileştirme çatı arasında nem sorununa dönüşebilir.
- yalıtım
- hesaplama
- çatı
- enerji
Bu işi yaptırmak isterseniz
Çatı yalıtımı iki ayrı iştir: teras ve düz çatıda su yalıtımı, çatı arasında ısı yalıtımı. Bu sayfa hangisinin gerektiğini ayırır ve doğru sayfaya yönlendirir. Kapsamı ve nasıl çalıştığımızı çatı i̇zolasyonu sayfamızda anlattık.
Yapınızdaki sorunu birlikte değerlendirelim.
Çatı, izolasyon, dış cephe veya tadilat ihtiyacınız için bizimle iletişime geçin. Fotoğrafları WhatsApp üzerinden göndererek ön bilgi alabilirsiniz.
